Doradca finansowy to atrakcyjny zawód, do wykonywania którego aspiruje wielu chętnych. Kusi głównie perspektywa wysokich zarobków. Zdobycie pracy w zawodzie nie jest jednak łatwe – przez wzgląd na sporą konkurencję wśród potencjalnych pracowników. Stąd rozmowa kwalifikacyjna, pozwalająca dokonać wstępnej selekcji kandydatów, jest w przypadku doradców finansowych szczególnie istotna.
Co zrobić, by pozostawić po sobie dobre wrażenie? Przede wszystkim należy dokładnie przygotować się do tzw. pytań otwartych. Rekruter z pewnością zapyta o nasze doświadczenie i znajomość branży, jednak nie posiadając odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, nie jesteśmy w stanie nadrobić braków na kilka dni przed wyznaczoną datą rozmowy.
Na pewno padną też jednak pytania otwarte, które często pojawiają się w przypadku branż, związanych z obsługą klienta. Dotyczą naszych planów na przyszłość, słabych i mocnych stron, oczekiwań finansowych, powodów zrezygnowania z poprzedniej pracy lub źródła motywacji do pracy w tej konkretnej firmie. Warto wcześniej ustalić odpowiedzi na te popularne pytania, by nic nas nie zaskoczyło i aby nasza odpowiedź była składna i wartościowa.
Pamiętajmy, żeby do negatywnej cechy podawać kontrargument, a więc cechę równoważącą, zamiast konkretnej sumy wynagrodzenia – określić jego zakres, pod żadnym pozorem nie oczerniać poprzedniego pracodawcy. Ważne jest również, by dowiedzieć się jak najwięcej o danej firmie i zdobyte informacje gładko wpleść w nasze odpowiedzi. Z pewnością dzięki temu zyskamy w oczach przyszłego pracodawcy.
Przygotowanie do rozmowy to podstawa
Warto przetrenować sobie odpowiedzi na przykładowe pytania
W internecie można znaleźć przykładowe pytania zadawane na rozmowach rekrutacyjnych.
Tak, dobrze jest się przygotować.