Mogę zagwarantować, że 90% dorosłych osób przynajmniej raz dziennie myśli o swoich przychodach, finansach i planowanych inwestycjach. W obecnych czasach pieniądz jest tym, co napędza globalną gospodarkę i wspomaga rozwój kraju. Pieniądze może i nie są najważniejsze, jednak ich brak może spowodować poważne problemy nie tylko natury materialnej, ale i zdrowotnej. Jak to się mówi, pieniądze szczęścia nie dają, ale to, co można za nie kupić już tak.
W dobie dzisiejszych zmian gospodarczych niezmiernie ważnym jest by wiedzieć, jak odpowiednio zarządzać swoimi finansami, jak je inwestować i przeznaczać by przyniosły jak największe korzyści i jak najmniejsze straty. W zarządzaniu posiadanym kapitałem pomaga doradca finansowy, który wspiera w realizacji określonych celów finansowych swoich klientów. Jego zadaniem jest opracowywanie rozwiązań finansowych zgodnych z oczekiwaniami i potrzebami klientów, rozpoznawanie potrzeb klienta oraz pełne doradztwo finansowe, przekazywanie klientowi informacji o usługach podatkowych, a ponadto zwiększanie świadomości klienta co do ofert funduszy inwestycyjnych, towarzystw ubezpieczeniowych, banków i innych instytucji finansowych działających na terenie naszego kraju. Doradca jest więc indywidualnym wsparciem dla klienta, osoby posiadającej kapitał. Doradca dobrze wykonujący swoje obowiązki nie może namawiać klienta na skorzystanie z usług konkretnej placówki, a jedynie nakreśla możliwe opcje i wskazuje na wady i zalety poszczególnych usług i produktów finansowych.
W kontaktach z doradcami należy pamiętać, że ich stanowisko pracy zostało stworzone po to, by pomagać. Każdy doradca powinien mieć na celu szczególnie dobro klienta, umieć się wczuć w jego sytuację, wysłuchać wszystkich uwag klienta oraz dostosować do jego wymagań proponowaną ofertę produktową. Doradca to osoba otwarta, odpowiedzialna, łatwo nawiązująca kontakty i umiejąca pracować w każdych warunkach.