Doradca finansowy ma możliwość zatrudnienia w wielu miejscach, między innymi w firmach doradczych, firmach inwestycyjnych, firmach ubezpieczeniowych czy bankach.
Zawód może wykonywać, jako zależny od instytucji finansowej lub niezależny w ramach samozatrudnienia. Miejscem pracy doradcy jest głównie biuro, ale zdarza się, że obsługuje klientów poza siedzibą, co wymaga odbywania podróży służbowych i dyspozycyjności.
Stanowisko w dużej części skupia się na pracy przy komputerze, co w dłuższym okresie może negatywnie wpływać na wzrok oraz kondycję kręgosłupa. Praca doradcy jest jednozmianowa, odbywa się zasadniczo w godzinach 8-16 (zgodnie z obowiązującymi standardami pracy biurowej) oraz podlega nadzorowi audytu wewnętrznego i zewnętrznego. W pracy na stanowisku doradcy finansowego nie istnieją czynniki dyskwalifikujące osoby niepełnosprawne.
Możliwości rozwoju zawodowego dla omawianego stanowiska są bardzo szerokie. Między innymi można zostać w jednej z wielu organizacji, zrzeszających doradców. Organizują one cykliczne szkolenia dokształcające oraz egzaminy, których zdanie wiąże się z otrzymaniem certyfikatu. Umożliwia to z jednej strony uaktualnienie nabytej już wiedzy oraz zdobycie nowej, a z drugiej potwierdzenie posiadanych kompetencji.
Inną alternatywą są kursy, w tym również kursy zagraniczne, potwierdzające równocześnie znajomość języka obcego. Klasyczną drogą jest również zdobycie dodatkowego fakultetu na uczelni wyższej.