Idealny kandydat do pracy na tym stanowisku powinien posiadać wiedzę w zakresie usług finansowych, przepisów prawa obecnie obowiązujących oraz specyfiki działania poszczególnych firm doradczych.
Najlepiej, jeżeli legitymuje się wykształceniem wyższych z zakresu finansów i rachunkowości. Niezbędne są również podstawy psychologii, biegłe posługiwanie się językiem obcym oraz czynne prawo jazdy kategorii B. Doświadczenie w obsłudze klienta może znacząco pomóc w zdobyciu wymarzonej posady, podobnie jak kwalifikacje w zakresie maklerstwa bądź doradztwa podatkowego.
Wymagana jest determinacja w dążeniu do celu oraz silna motywacja realizacji zamierzonych planów, a także sumienność, biegła obsługa komputera, zdolności planistyczne i organizacyjno – kontrolne, rozumienie relacji przyczynowo – skutkowych, a nade wszystko – doskonałe umiejętności analitycznego myślenia i wnioskowania. Dobrze, jeśli osoba, starająca się o stanowisko doradcy, może wykazać się charyzmą liderami, zdolnościami negocjacyjno – przekonywującymi oraz brakiem strachu przed publicznym przemawianiem.
Dodatkowo występuje potrzeba nieustannego dokształcania się w zakresie nowoczesnych technik finansowych i narzędzi sterowania rynkiem oraz wymiana doświadczeń z kolegami z branży. Ważne są przy tym predyspozycje społecznego, w tym kierowanie się kodeksem etyki zawodowej.