W sytuacji, w której sprawne zarządzanie aktywami firmy bądź finansami prywatnymi okazuje się problematyczne – skorzystanie z usług doradcy finansowego wydaje się, jak najbardziej zasadne.
Na wstępie należy jednak postawić jasną granicę etymologiczną – mianowicie: prawdziwy doradca finansowy nie jest pośrednikiem finansowym. Profesjonalista w tej branży nie będzie starał się sprzedać nam określonej usługi lub produktu, nie będzie także nakłaniać do skorzystania z tej bądź innej oferty i przede wszystkim – nie będzie pracownikiem instytucji finansowej.
Doradca finansowy jest niezależnym specjalistą i właśnie ta niezależność jest wyróżnikiem wobec wszystkich „samozwańczych” doradców. Podstawową rolą doradcy finansowego jest przekazanie klientowi kompleksowej wiedzy na temat jego majątku i możliwości zarządzania tym majątkiem. Doradca zatem dzieli się swoją wiedzą i działalność ta nie jest tożsama ze sprzedażą usług finansowych (dokonywaną najczęściej telefonicznie bądź w punktach obsługi).
Musi on określić potrzeby i oczekiwania klienta, następnie ustalić podstawowe cele inwestycyjne i na tej podstawie sporządzić plan finansowy, którego realizacja doprowadzi do osiągnięcia oczekiwanych efektów. Należy podkreślić, że kluczowa jest tutaj dbałość o dobro klienta, a nie własne korzyści.
Niestety, zawód ten nie jest w Polsce uregulowany żadnymi normami prawymi, stąd wybór odpowiedniego doradcy może okazać się bardzo skomplikowany. Jednak, gdy trafimy na prawdziwego profesjonalistę, który nie tylko będzie udzielał porad, ale także podpowiadał konkretnie rozwiązania, jego umiejętności mogą okazać się dla nas strzałem w dziesiątkę.